Az amerikai Greard Way (My Chemical Romance emo-rock banda énekese) hosszasan érlelt történetét Gabriel Bá (Casanova) brazil rajzoló töltötte meg élettel, és ez később a Dark Horse égisze alatt jelent meg 2007-ben. A Vad Virágok Könyvműhelynek hála a hat füzetből álló első szériát most egyetlen kötetben összegyűjtve olvashatjuk magyar nyelven. De hogy valójában mit is akar ez a különleges képességekkel rendelkező fiatalokat tömörítő intézet, azt nemsokára megtudjátok!
Egy megmagyarázhatatlan (világ)jelenség során negyvenhét különleges képességekkel rendelkező gyermek születik a Föld különböző pontjaival, amiből a kissé különc milliomos, olimpikon és nem mellesleg a csimpánzagy fejlődésének témájában végzett munkájáért Nobel-díjjal jutalmazott feltaláló, Reginald Hargreeves (vagyis Mr. Monokli) hetet örökbe fogad. Amikor ennek okáról faggatják, csak szerényen annyit mond: „Hogy megmentsem a világot”. Ezen speciális szupererővel megáldott fiatalok alkotják tehát az Esernyő Akadémiát, akik első kalandjuk során a zombi-robot Gustave Eiffel által irányított, életre kelő Eiffel-toronnyal kell megvívniuk. Nem sokkal később a csoportosulás felbomlik, ám amikor Hargreeves váratlanul meghal, újra összegyűlnek, ugyanis egy ismeretlen (vagy talán ismerős?) erő ismét csak a világvégét akarja elhozni…
Már pár oldal elolvasása után magabiztosan kijelenthetjük, hogy hihetetlenül kreatív ötlet-kavalkád jellemzi Gerard Way fantáziavilágát, melyben ugyanúgy megfér egymással a megelevenedő Eiffel-torony, mint az űr-tintahal pankráció, a televátor nevű találmány vagy mondjuk Pogo, a szuperintelligens csimpánz. Rendkívüli színes és már-már szürreális karakterekkel benépesülő világképével – pl. űrbaleset miatt csimpánz-testet kapó főhős, gyilkos hajlamú repkedő bigyóiban tovább élő őrült gonosztevő – a megszokott szuperhős-toposztól eltérően inkább a Watchmen-féle dekonstruktív vonalat erősíti. Különleges képeségekkel rendelkező örökbefogadott hőseink (Asztosrác, Kraken, Rágalom, Szeánsz, Ötös és Vanya) kollektívája nem holmi békés és családiasnak tűnő csoportosulás, akiknek egyetlen célként a globális balhék elhárítása lebeg a szemük előtt. Ők bizony tele vannak lelki problémákkal, frusztráltak, apa-kompexusban utaznak, és különben nem találják helyüket a világban. Ilyen feltételek mellett pedig nem egyszerű a világ (újbóli) megmentése, különösen ha abba még testvérük is nyakig benne van…
Az Umbrella Academy cselekményét Gabriel Bá egyszerű, ám roppant kifejező rajzai, valamint Dave Stewart rajzfilmesen élő színvilága teszi még szenzációsabbá. Ha mindenáron hibát akarnék keresni benne, egyedül talán az egyébként dupla oldalas kompozícióval és ironikus fejezetcímekkel kezdődő hatszor huszonkét oldalnyi terjedelmét tudnám felhozni, ami helyenként szereplőink motivációijának vagy egyes konkrét szituációk kibontásához viszonylag kevés. Persze az is lehet, hogy a nem ritkán flash-back módon a múltba merengő képkockák a későbbi részekben majd választ adnak ezekre a hiányosságokra.
A kötet végén mintegy bónuszként Gerard Way eredeti elképzelései és a hősök egyes vázlatai mellett két, rövidebb promóciót szolgáló történet is helyet kapott – illetve a kötet szerkesztője is elmond egyet s mást a füzetek keletkezésével kapcsolatban. Amíg pedig epekedve várjuk a következő szériát, kötelességemnek tartom megemlíteni, hogy a Netflix-es adaptáció is beindult…
A kötetért köszönet illeti a Vad Virágok Könyvműhelyt, akiktől ITT rendelhető meg a könyv!
Értékelés: 9/10
eyescream
Be the first to comment on "Esernyő Akadémia 1 – Apokalipszis Szvit (2019)"