Necronomicon: Book of Dead (1993) (Necronomicon – A holtak könyve)

necronom_thumbA kerettörténet szerint maga H. P. Lovecraft (Jeffrey Combs) kutakodik a könyvtárban forrásanyag után, de amint az egyik alkalmazottól megkaparintja az intézmény titkos ajtajának kulcsát, bőszen veti rá magát a speciális biztonsági intézkedésekkel teli különteremben,  egy ormótlan széfben tárolt Necronomicon-ra. Előttünk pedig megelevenedik három, benne található szörnyű történet…

Az elsőben Edward, a De La Poer család utolsó sarja egy elhagyatott kúriát örököl, ami egy kies sziklára épült, és amely szörnyű titkokat rejteget. Nagybátyja tragikus halála előtt írt levelét elolvasva ő is elkezdi felkutatni a mágikus könyvet, hogy feltámaszthassa szerelemét, ahogy azt anno Jethro is tette. Csakhogy mindennek ára van…

necronom_5Második epizódban egy oknyomozó riporter különös eltűnések okán keres fel egy bostoni bérház lakóját. A dermesztően hidegben élő – saját bevallása szerint beteg – hölgy egy különös történetet oszt meg, ami egy tudósról szól, aki az élete meghosszabbításával kísérletezett. És egy darabig sikerült is neki…

necronom_2Harmadik szegmensben egy rendőrpáros a Hentes nevű sorozatgyilkost üldözi, amikor balesetet szenvednek. Míg a páros (állapotos) hölgytagja a kocsiban vesztegel, addig társát elvonszolja az elvetemült gonosztevő. Később a lány, társa vérnyomait követve a raktárépületben találkozik egy ott lakó csavargóval és élettársával, akik ugyan segítenek neki elkapni a tettest, de valami mégsem klappol…

necronom_3Habár az első végén előbukkanó hatalmas polip-szörny elég bénán néz ki, nekem mégis az első epizód tetszett a legjobban; talán mert ebben érződik a legáthatóbban a puritán természetfölötti mágia hatalma. Második történet inkább csak amolyan thriller-szerűen sokkolni szeretne, de nincs is ezzel különösen gond, mert szerintem jól felépített. Viszont amilyen rejtélyesen indul a harmadik sztori, annyira vész el az izgalom a sok szürreálisnak beállított természetfölötti jelenet következtében. Ráadásul a lények megvalósításával kapcsolatban a rémséges jelző helyett inkább csak a gagyit tudnám felemlegetni, pedig Brian Yuzna direktor úrnak (Re-animator széria, From Beyond, Dagon)  nem először van köze Lovecraft novelláihoz.

necronom_1Összességében tehát egy érdekes megközelítésben fogant, meglehetősen frappáns kerettörténet köré gyűjtött, ámde mégis közepes színvonalú antológiának lehetünk részesei, ha megnézzük ezt a másfél óriás kis mozit, ami a maga korában (az akkori technikai viszonyok között) talán nem is volt olyan rossz!

Értékelés: 6/10

eyescream

1 Comment on "Necronomicon: Book of Dead (1993) (Necronomicon – A holtak könyve)"

  1. Tegnap túlestem rajta és többé-kevésbé elszórakoztatott. 🙂 Az elején aggódtam, időbe került, amíg ráhangolódtam – kicsit nehezen indult. Jó pár dolognak örültem. Egyrészt, hogy nem CG-t látok (bár volt 1-2 béna korabeli morph effektus), nem kézikamerás kapkodásokat, másrészt nem pláza ribiket. Már ezért is kikapcsolt a film. 😉 1993-as létének ellenére inkább a 80-as évek közepére repített vissza. Szerintem nézhető, néhol jópofa mechanikai effektek vannak benne, hangulat is megfelelő… A pontozással is kb. egyetértek. Az elmúlt 10 év sok kommersz, gagyi dvd megjelenése között elfért volna ez is.

Leave a comment

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .