Egyes események nem azért tesznek valakit ismertté, hírhedtté, mert annyi hullát hagynak maguk után, hogy érdemes megjegyeznünk a nevüket, hanem előfordulhat, hogy az éra jellemzőjévé válik, hogy a gyilkosságok valamiért hatalmas médianyilvánosságot kapnak. David Berkowitz aka. Sam fia egy olyan időszakban kezdett őrült lövöldözésbe, amikor egyébként is túlfűtött volt a hangulat, utolsó ámokfutása idején pedig perzselő hőség, káosz, fosztogatások és áramkimaradások jellemezték Bronx és Harlem utcáit, így különösen nehéz volt a rendőrségnek rendet tartania, nem hiányzott nekik az efféle atrocitás. A Summer of Sam című krimi pontosan ezt igyekszik elénk tárni.
New York külvárosában furcsa gyilkosságsorozat kezdődik 1977 nyarán, ami felbolydítja a közvéleményt és rettegéssel tölti el az emberek szívét. A célpontok autókban ülő fiatalok, párok vagy barátok, de sohasem magányos alakok. A gyilkosságokat .44-es kaliberű lőfegyverrel követik el, és immár a hetedik áldozatnál jár a középkorú férfi – néha akadnak túlélők, de ők sem tudják azonosítani az elkövetőt. A rendőrség tehetetlennek tűnik, pláne, hogy legutóbb egy levelet is hagyott a helyszínen az egyre merészebb gyilkos. Az illető egyszerűen odalép a gépkocsikhoz, és az vezető oldali ablakon keresztül agyonlövi a bennülőket. Sam fia visszatért, ahogyan azt tavaly megígérte, hogy méltóképpen ünnepelje vérengzése évfordulóját.
Vinny (John Leguizamo – John Wick, Holtak földje, Spawn) nem egy szerencsés alak, hiszen éppen akkor villantanak rá, amikor a barátnőjét csalja a kocsijában. Vissza is siet a diszkóba párjáért, Dionnáért (Mira Sorvino – Mimic, Hatalmas Aphrodité), és csak hazafelé tudja meg, hogy az autó, amely megzavarta az együttlétet, végül véres véget ért. Ráadásul a barátai azzal ugratják, hogy a gyilkos valószínűleg sejti, hogy megláthatta őt, és ezért ő lesz a következő áldozat. Erősen be is ijed, egyedül Richie (Adrien Brody – King Kong, A Grand Budapest Hotel, Az őrület határán) próbálja megnyugtatni, hogy ne féljen folyton mindentől. Vagy ha már ennyire nem tud változtatni az alaptermészetén, akkor legalább legyen őszinte a feleségéhez, esetleg váljon el, de ne rinyáljon ennyit, mert unalmas. A srác meg is fogadja, hogy megváltozik az események hatására, és mintaférj kerekedik belőle. Persze akkor még nem igazán tűnik fel neki, mennyire megváltozott a legjobb barátja, hiszen Richie elég különc módon kezd öltözködni, ami szemet is szúr a konzervatív olasz amerikaiaknak, akik közé Vinny is tartozik. Richie punk rock zenekarban játszik, a haját is az aktuális lázadó divat szerint hordja, pénzt a testi adottságait kihasználva keres (vetkőzik és férfiakkal fekszik le), sőt még a párja is egy közismert kurva (Jennifer Esposito – Még mindig tudom mit tettél tavaly nyáron, Drakula 2000).
Tökélete kontrasztot alkot egymással a két világ, amely ugyanazon a helyszínen van jelen. Egyik oldalon a túlfűtött érzékiség, a fülledt nyári éjszakák diszkó-feelingje és Vinny, valamint Richie féktelen kéjvágya, az örömlányok és dzsigolók rótta utcák és a szombat esti bulik. Másikon pedig a gyilkos, aki Sam fiának mondja magát, és a bűnről prédikál, Belzebub küldötteként egy hangnak engedelmeskedve osztja a véres halált negyvennégyeséből. Félelem és kínzó éhség jellemzi mindkét oldalt, amely perverz táncot jár egymással, egyre gyorsulva, hogy végül elhozza a megváltó befejezést, megnyugvást. A hőhullám elsöpri egész New Yorkot, hiszen leáll minden, ideges mindenki, nem tudnak aludni, és az utcára sem mernek kimerészkedni, Sam fia és a perzselő nap rettegésben tartja az embereket. A pánik fokozódik, elindul a fosztogatás, így a tettes az árnyékba húzódva, a tömegbe keveredve szedheti áldozatait.
David Berkowitz (Michael Badalucco – Farkangyal, Léon, a profi) sem képes aludni, a szomszéd kutyája folyamatosan ugat, így képtelen álomra hajtani a fejét. Ideges, feszült, csapkod és ordibál, de nem tud küzdeni a helyzet ellen. Samuel, az állat gazdája pedig nem akar semmit sem tenni, szerinte a férfi biztosan hergeli valamivel a szerencsétlen dögöt, azért olyan agresszív. David-nek nincs más választása, mint Bronx utcáink áldozatok után kutatni, hogy kedvére tegyen a kutyának, hiszen Ő Sam fia, az állat pedig parancsokat suttog neki. Küldetése van, másként nem nyugodhat meg a lelke, de tisztában van vele, hogy egy napon el fogják kapni, erre igyekszik felhívni a rendőrség figyelmét is. Ezért ír leveleket, és hergel mindenkit maga ellen, mert úgy tűnik neki, tényleg bármit megtehet, egy kiválasztott, akinek vigyázzák minden lépését.
A Summer of Sam egészen jól bemutatja a gyilkosságok helyszínén uralkodó szélsőséges hangulatokat, amelyben azért erősen segítségére van a zene is, amelyet Terence Blanchardnak (Malcolm X, Dzsungelláz) köszönhetünk. A forgatókönyv és a rendezés (Spike Lee – Girl 6, Oldboy, Dzsungelláz) is nagyjából a helyén vannak, csak egyetlen problémát láttam vele kapcsolatban. Nem igazán koncentrál arra, hogy milyen is a gyilkosunk, inkább az otthoni őrjöngéseit tárja elénk, de lélekrajzot sajnos nem látunk. Azon kívül, hogy egy eszelősnek tűnik, nem sokat tudunk meg róla, egy vadállat, őrjöngő pszichopata, akit képtelenség megállítani. A tragédia érezhető persze, és erős hangsúlyt kap az is, hogy a közvélemény erősen megosztott az esetek kapcsán. Hiszen az erőszak egyáltalán nem ritka abban a negyedben, ahol a gyilkos vadászott, az afroamerikaiak, az olaszamerikaiak és a fehéramerikaiak között mindennaposak az összetűzések, de annak bizony nincs hírértéke ahhoz képest, hogy ártatlan áldozatokkal végeznek hidegvérrel, látszólag random módon. Persze akad olyasmi is, ami összeköti őket, és erre a média is igyekszik felhívni a figyelmet, de a kijárási tilalmat könnyű megszegni, mert senki sem szeretné bezárva érezni magát.
Természetesen nem kell sokat várni arra, hogy olyanokat pécézzenek ki maguknak a helyiek, akik különböznek az átlagembertől. Ez pedig előrevetíthet tragédiákat, illetve olyan eseményeket, amelyek ilyenkor történni szoktak. A forróságtól mindenki elveszti a fejét, az erőszak és a frusztráltság újabb erőszakot szül, amely levezeti a felgyülemlett feszültséget. Egy idő után nem számít, hogy ki lehet a gyilkos, egyedül a személyes ellentétek és a boszorkányüldözés létezik, Megőrülnek, a tánc felgyorsul, az örvény megállíthatatlanul szippant bennünket a végkifejlethez.
A Summer of Sam egy kiváló dráma, izgalmas krimi, remek színészi alakításokkal, egyedül a sorozatgyilkos karaktere vész el ebben a fantasztikus kavalkádban. Viszont önmagában a filmmel semmilyen baj sincs, így nehéz volna túl alacsony pontszámod adni neki, inkább ajánlani tudnám a megtekintését.
Értékelés: 7,5/10
Smaragd Sárkány
Be the first to comment on "Summer of Sam (1999) (Egy sorozatgyilkos nyara)"