Ha Charlize Theron nevét említem, biztosan senkinek sem ez a film ugrik be róla, ám az idei év nagy csalódásaként elkönyvelt Hófehér és a Vadász óta tudjuk, hogy ez a hölgy még a lehető legrosszabb mozik színvonalát is jelentősen képes emelni mindössze a puszta jelenlétével. Így aztán kitűnő választás volt arra, hogy elvigyen a hátán egy futurisztikus sci-fi/akció-orgiát, ami egy nagyon király női „szuperhőst” is eredményezett. Az Aeon Fluxban pedig még ennél sokkal több is rejlik, szóval gyertek velem, utazzunk el egy távoli jövőbe és ismerkedjünk meg ezzel a gyönyörű és halálos nővel, aki az egész emberiségért száll harcba egy látszólag tökéletes társadalommal szembefordulva…
2415-ben járunk, az emberiség nagy részét 400 évvel korábban egy vírus kipusztította. A túlélők egy Bregna nevű városban vészelték át a négy évszázadot, a települést építő Goodchild-dinasztia irányítása alatt. A felszínen paradicsominak tűnő állapot azonban korántsem felel meg a valóságnak, a lakosságot különös látomások kísértik, emberek tűnnek el nyomtalanul és mindenki érzi, hogy valami nincs rendben. A monikánoknak nevezett lázadó csoport pedig úgy dönt, tesznek valamit és fellépnek a Goodchild-rezsim elnyomása ellen. Legkitűnőbb ügynökük, Aeon (C.T.) elindul, hogy likvidálja a vezért, Trevort, ám mikor szembetalálja magát vele, megrohanják egy sosemvolt múlt emlékei és nem sikerül teljesítenie a küldetését. A gyilkos szépség hamarosan két tűz között találja magát, mikor a diktátornak kikiáltott, ám igazából békés tudós Trevorrel együtt elindul, hogy felfedje a Bregnát a pusztulás felé sodró ősi titkot. De vannak olyanok, akik nem akarják, hogy a fennálló rendszer megváltozzon, másokat pedig elvakít a vezetőik iránti gyűlölet. Ám ha Aeon sikerrel jár, akkor fajunk új lehetőséget kaphat az életre – kivéve, ha téved, mert akkor talán mindörökre eltűnünk a Földről…
Az a fura ebben, hogy van egy alap mondanivaló a sorok között, ami a legvégére világos lesz, és mialatt átmegyünk a jövőben játszódó akciómoziból egy az emberi lét lényegét megragadó, már-már filozofikus mélységű valamibe, a nézőnek fel sem fog tűnni ez a dolog. Mert hiába az elgondolkodtató ötlet, ha a lövöldözés/verekedés mindvégig elveszi tőle a rivaldafényt. Az első negyven percben megfigyelhető a tipikus disztópia-elemek felsorakoztatása: a diktatúra, a hazugság, az elszigeteltség, a beletörődés és az ezek ellen fellépők megjelenése. A mindenkit kínzó „betegség” is érdekes, főleg miután kiderül, hogy miképpen maradt fent a kolónia 400 éven át… Sajnos az átmenetet ebből az emberiség egészéért vívott küzdelembe nagyon-nagyon elsiették, mert a folyamatos akciózás miatt nem fokozatosan, hanem szinte azonnal ugrunk át egyik végletből a másikba. A történethez az alapot egy a ’90-es években az MTV-n sugárzott avantgárd rajzfilmszéria adta, az eredetitől viszont rendkívüli módon különbözik a film; de ezt a kiindulópontot ismerve elgondolkodhatunk, hogy eredetileg volt-e egyáltalán mondanivalója az Aeon Fluxnak? Nekem a nem egyértelmű befejezés, a sok kis jó ötlet (pl. cipősarokba épített tárolórekesz, bionikus beültetések, növénynek álcázott csapdák, stb.) és a Charlize Theronra épülő jellege miatt mégis tetszik ez a mozi, így 3-4 évente szívesen megnézem újból. Lehet rajta agyalni, lehet izgulni és nagyon is lehet a látványt élvezni; ezen túlmenően pedig bármennyire is rossznak találják ezt a művet a nálam jobban hozzáértők, szerintem Aeonnak ott a helye a legdögösebb akcióhősnők/szuperhősnők között!
értékelés: 7/10
tvshaman
Be the first to comment on "Aeon Flux (2005)"