“Menj el a Marsra! Menj el a Marsra!”… Ezek a szavak egyáltalán nem ismeretlenek a science fiction rajongóinknak, és abban is biztos vagyok, hogy A Total Recall – Az Emlékmás neve hallatán sokunknak Arnold ugrik be. Bizony, ez a két név erősen összefonódik, hiszen egy újabb gyöngyszemet kapunk a 80-as évek sci-fi/akció hőskorszakából.
Doug Quaid az átlagos ember életét éli: bodybuilder izmokkal rendelkező építkezési munkás, aki a kemény meló után a méregdrága lakásába megy haza, a gyönyőrű topmodell feleségéhez. Igen, itt már elgondolkodhatunk, hogy valami tuti nem frankó Quaid-del, és ezt ő maga is sejti, mivel gyakran rémálmok gyötrik: egy ismeretlen nővel a Marson jár, de rendszerint eltörik a sisakja, és a nyomás szétrepeszti a fejét. Doug konstans azt érzi, hogy el kell mennie a bolygóra, de az asszony hajthatatlan, nem mennek. Majd egy szép nap, hősünk ellátogat a REKALL központba, ami fiktív emléképeket ültet be emberek tudatába. Quaid persze egyből ráizgul a Mars témára, persze az ismeretlen nő képét is bevésetné. Ám ekkor kezdődnek a bajok: ugyanis hirtelen emlékek rohamozzák meg Quaid-et, mielőtt megkezdték volna a bevésést. A dokiknak is feltűnik a baj, és próbálnak megszabadulni Quaid-től, ám neki sikerül megszöknie. Innen megkezdődik Arnie csodálatos utazása a Marsra, ahol kiderül, hogy valójában titkosügynök volt, egy Coohagen nevű elmebetegnek dolgozott, aki hatalommámorában még a levegőt is megspórolja a marsi telepesektől. Egy bolygó lakóinak sorsa van Schwarzi kezében…
A fenti cselekménybemutató írásomról nem ez érződik, de ez egy igen jó sztori. Rendesen összetett, pergős, izgalmas, amolyan igazi akció/sci-fi. Szerintem eleve jól indulnak azok a történetek, ahol a hősnek rá kell jönnie ki is valójában, mi a célja, és mindkezöben minden irányból támadják. Itt sem történik másképp, Arnold a menekült, de egyben az ő sorsán múlik egy jóadagnyi ember élete. Mivel Schwarzi nem egy jó színész, ezért általában jogosan lehet belekötni “szaktudásába”, de itt jól jött ki, mert egy ártatlan megrémült embert kell hoznia, aki azért oda tud csapni, amikor kell.
Külön szeretnivaló ezekben a filmekben, hogy nagyon próbálták bemutatni a jövő világának legapróbb részleteit is, mint pl. az ablak/TV kombináció, vagy éppen a 3D hologrammos teniszoktató műsor. Ezek az eröltetések minden ilyen filmben jelen vannak, valahol a hangulat része lett. A Totall Recall tényleg baromira jól sikerült, akciódús, és eközben kifogyhatatlan tárházát vonultatja elénk az egysoros Arnold beköpésekből.
Ja, és Schwarzenegger filmeknél érdemes azért megemlíteni: 77 halott. Kevesebb, mint a Commandóban, de azért ez sem rossz…
értékelés: 8/10
levyathan
azt is érdemes megemlíteni hogy ebben a filmben Michael Ironside-nak itt a kezei szakadnak le vállból egy liftnek köszönhetően. talán itt kezdődött a végtagelvesztős/csonkolós mánia vele kapcsolatban 😀
Igazi klasszikus ez a film.